Strona główna Polecane Wybory rektora na Akademii Pomorskiej. Próba nieuczciwego wpłynięcia na wynik głosowania?

Wybory rektora na Akademii Pomorskiej. Próba nieuczciwego wpłynięcia na wynik głosowania?

11 marca społeczność Akademii Pomorskiej w Słupsku wybierać będzie najważniejszą osobę w Uczelni, czyli JM Rektora. Zgłoszonych zostało dwóch kandydatów. Jednym z nich jest obecny Rektor AP, dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. AP, drugim zaś prof. dr hab. Roman Drozd, który funkcję Rektora słupskiej Uczelni pełnił w latach 2008-2016. W ostatnim czasie niespodziewanie opublikowano zarządzenie, które może znacząco wpłynąć na wynik wyborów.

Wybory indykacyjne, które odbyły się 26 lutego pokazały, że społeczność Akademii Pomorskiej jest widocznie podzielona, ponieważ obaj kandydaci otrzymali znaczące poparcie ze strony Kolegium Elektorów (organu, który zdecyduje o wyborze Rektora). Zatem już od jakiegoś czasu obserwujemy poczynania każdej ze „stron” popierającej danego kandydata. Możemy z całą stanowczością napisać, że walka jest zacięta i jedna ze stron posuwa się do różnego rodzaju działań uniemożliwiających podjęcie dyskusji wśród społeczności akademickiej i nie tylko.

Po lewej dr hab. inż. Zbigniew Osadowski – po prawej prof. dr hab. Roman Drozd.

Uważnie śledzimy lokalne media i z pewnością nie tylko my słyszeliśmy, że prof. Roman Drozd nie raz wzywał do publicznej debaty na temat wizji przyszłości AP dr. hab. inż. Zbigniewa Osadowskiego. Niestety nie doczekał się spotkania ze swoim kontrkandydatem i w dniu wczorajszym sam uczestniczył w spotkaniu w lokalnej telewizji.

Kolejnym aktem asekuranctwa i paniki (bo jak inaczej nazwać CIĄGŁE unikanie dyskusji) ze strony obecnego Rektora AP jest fakt, że nie zgodził się na zorganizowanie wspólnego (razem z prof. Romanem Drozdem) otwartego spotkania dla studentów i doktorantów AP.

Jednakże sprawa, która dotarła do nas dziś jest ogromnym brakiem szacunku wobec części społeczności słupskiej Uczelni. W dniu wczorajszym na stronie internetowej Akademii Pomorskiej ukazało się Zarządzenie nr R.021.29.20 Rektora Akademii Pomorskiej w Słupsku z dnia 19 lutego 2020 roku w sprawie ogłoszenia godzin rektorskich na dzień 11 marca br., czyli na dzień wyborów Rektora AP. Jutrzejsze spotkanie przedwyborcze z kandydatami, czyli także debata, przewidziane jest w godz. 10.00-12.30, po czym o godz. 13.00 Kolegium Elektorów wybierze nowego Rektora AP.

Dlaczego o tym piszemy? Otóż w Zarządzeniu tym godziny rektorskie, czyli wolne od zajęć w czasie spotkania przedwyborczego, są przewidziane TYLKO dla studentów i doktorantów, którzy zechcą uczestniczyć w ww. spotkaniu. Oznacza to, że obecna władza uniemożliwia uczestnictwo w spotkaniu przedwyborczym zarówno pracownikom administracji, wykładowcom, jak i samym Elektorom. Organ decydujący o wyborze Rektora przewidział godziny rektorskie tylko na czas głosowania. Sytuacja ta jest niedorzeczna. Tym bardziej, że, jak wcześniej wspominaliśmy, Kolegium Elektorów jest wyraźnie podzielone, co do wizji przyszłości AP i widzi innego kandydata na stanowisku Rektora.

Zatem czy na AP nie mamy czasem do czynienia z celowym uniemożliwianiem otwartej dyskusji, wymiany myśli i możliwości pewnego, przemyślanego wyboru, bowiem to właśnie Kolegium Elektorów, zdecyduje o przyszłości słupskiej Uczelni?

Zaniepokojeni