Strona główna Gmina Potęgowo Wójt Gminy Potęgowo Dawid Litwin odmawia organizacji wyborów prezydenckich

Wójt Gminy Potęgowo Dawid Litwin odmawia organizacji wyborów prezydenckich

Dawid Litwin Wójt Gminy Potęgowo
Dawid Litwin Wójt Gminy Potęgowo

W wyznaczonym terminie (10 maja 2020 roku) nie zorganizuję wyborów Prezydenta Polski na terenie Gminy Potęgowo – taką deklarację złożył wójt Dawid Litwin.

Oświadczenie ma związek z ogólnokrajową dyskusją na temat możliwości zachowania procedur i kalendarza wyborczego w związku ze stanem epidemii koronawirusa. To na gminach spoczywa m.in. obowiązek organizacji komisji wyborczych, w tym szkolenia ich członków, które powinny być organizowane w najbliższym czasie.

Pełna treść oświadczenia:

Szanowni Mieszkańcy, jak doskonale wiecie, obóz władzy za wszelką cenę prze do wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja 2020 r. i nie chce słyszeć o ich przełożeniu.

Zorganizowanie i przeprowadzenie wyborów prezydenckich, w taki sposób, aby nikogo nie narazić na utratę zdrowia bądź życia, w obecnej sytuacji, jest NIEMOŻLIWE.

Czując odpowiedzialność za Nas wszystkich, podjąłem decyzję, że nie będę narażał nikogo z Nas na niebezpieczeństwo zakażenia koronawirusem COVID-19.

Bez względu na wszystko, podkreślam bez względu na wszystko:

Nie będę szkolił członków komisji wyborczych;

Troszcząc się o życie i zdrowie członków komisji – nie udostępnię sal na takie szkolenia;

W wyznaczonym terminie nie zorganizuję wyborów Prezydenta Polski na terenie Naszej Gminy.

Termin wyborów powinien zostać przełożony.

Źródło: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3015538961837380&id=100001439163930

10 kwietnia 2020 roku mija termin kompletowania składów obwodowych komisji wyborczych. W całym kraju będzie to ok. 300 tysięcy osób. Samorządy powinny ich przeszkolić, co stoi w jawnej sprzeczności z apelem o pozostawanie w domu i ograniczanie wyjść do minimum.

Wcześniej, wójt Gminy Potęgowo wspólnie z innymi samorządowcami zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Młodego Samorządu, wystosował apel do Prezydenta RP oraz Prezesa Rady Ministrów, w którym podkreślono najistotniejsze obecnie problemy, z jakimi muszą mierzyć się miasta oraz gminy. Odroczenie wyborów prezydenckich, jest jednym z głównych postulatów.