Wójt Gminy Potęgowo Dawid Litwin zwrócił się w oficjalnym piśmie do Premiera RP Mateusza Morawieckiego w sprawie znacznego wzrostu cen energii. Chociaż premier zapewniał z mównicy sejmowej, że podwyżek cen energii nie będzie, samorząd w Potęgowie już ponosi większe koszty zakupu prądu.

Podczas 74. posiedzenia Sejmu RP w dniu 12 grudnia 2018 r. Premier zapewnił, że nie będzie podwyżek cen energii. Do tej wypowiedzi, w swoim apelu, który Rada Gminy przyjęła jako uchwałę, nawiązuje Wójt Gminy Potęgowo.

– Informuję Pana Premiera, że Gmina Potęgowo już od połowy 2018 roku, ponosi znacznie większe wydatki na energię elektryczną niż dotychczas. Zawirowania na rynku energii spowodowały, iż w lipcu 2018 r. upadłość ogłosiła firma Corrente Sp. z o.o., dostarczająca gminie energię i należało posiłkować się dostawą energii rezerwowej po znacznie wyższej cenie. Po rozstrzygnięciu przetargu na zakup energii elektrycznej do obiektów gminnych od 1 grudnia 2018 r., cena za 1 MWh wynosi 316,20 zł netto wobec 213,80 zł netto w roku ubiegłym. To wzrost aż o 48%! – czytamy w piśmie, skierowanym przez Dawida Litwina, Wójta Gminy Potęgowo do Prezesa Rady Ministrów.

CZYTAJ TAKŻE: Podwyżka cen prądu dotyczy także samorządów. W gminie Potęgowo wzrost aż o 48%

Do sprawy podwyżek odniósł się w mediach szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Deklarował, że „wszędzie tam, gdzie została zaproponowana wyższa cena, będą renegocjowane umowy”. Wójt Gminy Potęgowo w swoim apelu zwraca się do Premiera o informację, w jaki sposób rząd planuje wesprzeć samorządy.

Pełna treść apelu:

Potęgowo, 14 grudnia 2018 r.

Sz. P. Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze!

Nawiązując do Pana wypowiedzi podczas 74. posiedzenia Sejmu RP w dniu 12 grudnia 2018 r. brzmiącej:

„Nie znaleźliśmy się tutaj nagle urwawszy się z choinki. My mieliśmy energetykę opartą prawie w 100% o węgiel i jej transformacja musi przebiegać 20, 30, a łącznie, od roku 1990 licząc, 50 lat albo nawet trochę dłużej. Partnerzy nasi to rozumieją. Ale dzisiaj nasza pozycja negocjacyjna jest bardzo, bardzo trudna. Jednak mimo tych waszych błędów, ogromnych błędów z przeszłości chcę powiedzieć: nie będzie podwyżek cen energii.”

informuję Pana Premiera, że Gmina Potęgowo już od połowy 2018 roku, ponosi znacznie większe wydatki na energię elektryczną niż dotychczas. Zawirowania na rynku energii spowodowały, iż w lipcu 2018 r. upadłość ogłosiła firma Corrente Sp. z o.o., dostarczająca gminie energię i należało posiłkować się dostawą energii rezerwowej po znacznie wyższej cenie. Po rozstrzygnięciu przetargu na zakup energii elektrycznej do obiektów gminnych, cena za 1 MWh wynosi 316,20 zł netto wobec 213,80 zł netto w roku ubiegłym. To wzrost aż o 48%! Przetarg organizowany był wspólnie z innymi jednostkami samorządowymi w ramach Grupy Zakupowej NORDA. Globalnie wartość umowy na okres od 01.12.2018 do 31.12.2019 wynosi za dostawę 425.877,86 zł brutto, łącznie z dystrybucją 834.356,38 zł brutto. W roku ubiegłym dostawa energii dla lokali i obiektów była wyceniona na kwotę 247.375,88 zł brutto. Podwyżka cen dotyczy także oświetlenia ulicznego. W roku 2018 realizowano umowę na kompleksową usługę oświetlenia ulicznego (konserwacja, dostawa i dystrybucja energii) za 391.815,42 zł brutto. W roku 2019 w negocjacjach z Energa Oświetlenie Sp. z o.o. ustalono cenę 480.817,44 zł, w tym cena za 1 MWh 315 zł netto.

Tak znaczny wzrost cen energii powoduje, że w budżecie Gminy Potęgowo mniej pieniędzy przeznaczymy na inwestycje czy inne działania, których oczekują mieszkańcy. Należy także nadmienić, że kolejne zmiany legislacyjne wpływają np. na podwyżkę cen gospodarowania odpadami komunalnymi czy opłaty za dostarczanie wody i ścieków.

Gmina Potęgowo inwestuje w technologie OZE. Na naszym terenie funkcjonują farmy wiatrowe, budujemy ekologiczny ciepłociąg zasilany przez biogazownię, uczestniczymy w projekcie montażu instalacji fotowoltaicznych obiektach użyteczności publicznej. Mimo tych wszystkich wysiłków, uderzają w nas podwyżki, których według słów Pana Premiera, nie powinniśmy doświadczać.

W związku z powyższym, proszę o informację, jak przedstawione dane mają się do wypowiedzi Pana Premiera oraz ministrów Rządu RP, z których jasno wynika: nie będzie podwyżek cen energii? W jaki sposób zamierza Pan Premier odciążyć samorządy oraz naszych mieszkańców, którzy mimo Pana zapewnień już teraz muszą zmierzyć się z galopującymi cenami usług i towarów w różnych sferach swojego życia? Proszę o informację, na jakie wsparcie ze strony Rządu RP, może liczyć Gmina Potęgowo i jej mieszkańcy?

Z wyrazami szacunku
Dawid Litwin