Strona główna Gmina Potęgowo Takiej współpracy jeszcze nie było! Mieszkańcy gminy Potęgowo kupują nowy autobus

Takiej współpracy jeszcze nie było! Mieszkańcy gminy Potęgowo kupują nowy autobus

Dzieci z terenu gminy Potęgowo wkrótce pojadą do szkół fabrycznie nowym autobusem. Zakup był możliwy dzięki wyjątkowej jednomyślności i współpracy mieszkańców z władzami samorządowymi.

W 2020 roku na zebraniach sołeckich, mieszkańcy każdego z 28 sołectw gminy Potęgowo, zdecydowali o przeznaczeniu 80% funduszu sołeckiego (przypadającego w 2021 roku na dane sołectwo) na zakup autokaru dla przewozu dzieci do szkół. Łączna kwota wsparcia wyniosła ponad pół miliona złotych.

– To było coś niesamowitego, wielka współodpowiedzialność za bezpieczny transport dzieci do szkół. Myślę że jesteśmy pionierami takiego rozwiązania w skali kraju. Mamy naprawdę wspaniałych mieszkańców – mówi Dawid Litwin, wójt Gminy Potęgowo. – Pomysł takiego montażu finansowego został mi przedstawiony przez Sołtysa Nowego Skórowa – Edwarda Paducha. Dzięki Panie Sołtysie – udało się! Dziękuję także Radnym Gminy oraz Sołtysom za wsparcie tej bardzo ważnej inicjatywy – dodaje wójt.

Nowy pojazd to nowoczesny autobus marki Iveco Bus o mocy silnika 319,6 KM, posiadający 50 miejsc siedzących. Cena autobusu wynosi 860 tys. 877 zł, środki z funduszu sołeckiego to 521 tys. 854 zł. Wykonawca udzielił na cały pojazd 5 lat gwarancji, na perforację poszyć zewnętrznych oraz szkieletu podwozia i nadwozia – 14 lat, natomiast na powłoki lakiernicze – 7 lat.

Umowę na zakup pojazdu Wójt Gminy Potęgowo Dawid Litwin podpisał 11 lutego 2021 roku. W imieniu wykonawcy wyłonionego w drodze przetargu nieograniczonego, którym jest firma ABP BUS & COACH Sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Słupsku, umowę podpisał Dyrektor Handlowy Marek Wyrzykowski. Na spotkanie przybył również Prezes Zarządu Radosław Pankau.

Pojazd zapewni komfortową i bezpieczną jazdę dzieciom dojeżdżającym do gminnych szkół, a także na dalsze wyjazdy organizowane przez Gminę Potęgowo oraz jej jednostki organizacyjne.