Strona główna Gmina Kobylnica Akcja Menstruacja w gminie Kobylnica. Punkty z darmowymi podpaskami i tamponami w...

Akcja Menstruacja w gminie Kobylnica. Punkty z darmowymi podpaskami i tamponami w świetlicach

Gmina Kobylnica przyłączyła się do działań realizowanych przez pierwszą w Polsce organizację walczącą z ubóstwem menstruacyjnym. We wszystkich świetlicach wiejskich stworzono specjalne punkty, w których kobiety mogą skorzystać z darmowych podpasek i tamponów.

Według Raportu z Badań nad Wykluczeniem, przygotowanego dla Kulczyk Foundation Difference, z problemem utrudnionego dostępu do podpasek i tamponów z powodu ubóstwa mierzy się aż 39 proc. kobiet w Polsce.

Z inicjatywy organizacji Akcja Menstruacja na terenie całego kraju powstają właśnie specjalne punkty, w których dostępne są darmowe środki higieniczne dla potrzebujących kobiet. Za sprawą sołtys Bolesławic Joanny Michalak, akcja dotarła również do Gminy Kobylnica.

– Chcemy aby już żadna kobieta nie czuła się skrępowana brakiem środków higienicznych i nie musiała stawać przed trudnym wyborem – przyznaje Joanna Michalak.

W Gminie Kobylnica punkty pomocy zostały zlokalizowane na świetlicach wiejskich. Przed wejściem do toalet zawieszono specjalne plakaty z kieszonkami, w których dostępne są darmowe środki higieniczne dla potrzebujących kobiet. Natomiast w Bolesławicach powstał Punkt Pomocy Okresowej – niemal to samo rozwiązanie, z tą różnicą, że szafeczka umieszczona na zewnątrz świetlicy.

W szafeczkach znajdują się podpaski i tampony, po które sięgać może zupełnie bezpłatnie każda kobieta. W ten sposób mogą anonimowo i natychmiastowo uzyskać pomoc. Inicjatorzy akcji zachęcają także same kobiety do pozostawiania w szafkach artykułów higienicznych, z których będą mogły skorzystać inne panie w razie potrzeby.