Te miejsca w powiecie słupskim musisz zobaczyć i zwiedzić

Niewiele jest w Polsce takich miejsc jak powiat słupski.  Jego magia to szum morskich fal Bałtyku, piękno krajobrazów, malownicze wzgórza, pełne tajemnic lasy, a wśród nich liczne jeziora i rzeki – Słupia ze Skotawą, Łeba, Wieprza i Łupawa. Mimo że jesteśmy regionem utożsamianym głównie z letnim wypoczynkiem, warto spędzić tu urlop o każdej porze roku, gdyż w zasięgu ręki jest wiele możliwości i atrakcji. Odwiedzając ziemię słupską, przyjeżdża się tu naprawdę po słońce i uśmiech.

Na ziemi słupskiej znajdują się idealne warunki do uprawiania turystyki aktywnej: windsurfingu, kajakarstwa, wycieczek rowerowych, pieszych wędrówek, jazdy konnej, wędkarstwa morskiego i myślistwa. Szlaki rowerowe zostały poprowadzone przez Słowiński Park Narodowy o randze Światowego Rezerwatu Biosfery, wpisanego na listę UNESCO, na terenie którego znajdują się ruchome wydmy – jedne z nielicznych w Europie oraz przez Krainę w Kratę – zabytek europejskiego dziedzictwa kulturowego, którego stolicą została wieś Swołowo, gdzie zachowały się liczne XIX-wieczne zagrody chłopskie i rzemieślnicze o szachulcowej konstrukcji.

Największym atutem powiatu słupskiego jest dostęp do Bałtyku, na odcinku 57 kilometrów można więc rozkoszować się urokami piaszczystych plaż w Ustce, Rowach, Orzechowie, Dębinie, Poddąbiu i Czołpinie. Każda z tych uroczych miejscowości tworzy własny, niepowtarzalny klimat. W Ustce, która ma również status uzdrowiska, organizowane są wycieczki po morzu oraz połowy dorszy z kutrów. Na rzekach odbywają się liczne spływy m.in. Szlakiem Najstarszych Elektrowni Wodnych w Europie oraz Papieskim Szlakiem Kajakowym Słupią.

Atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców i turystów jest Dolina Charlotty, piękny i dobrze znany kompleks turystyczno-gastronomiczny nad Jeziorem Zamełowskim, położony pomiędzy Słupskiem a Ustką. Dolina to miejsce urokliwe, wyjątkowe i niezwykle intrygujące – proponuje ciekawą ofertę na wszystkie pory roku.

Ważnym elementem pejzażu wiejskiego, związanego z pomorskimi dobrami szlacheckimi są XVII- i XIX-wieczne pałace z parkami. Jednym z atrakcyjniejszych jest pałac z XVI wieku w Warcinie, który był ulubioną leśną rezydencją kanclerza Prus Otto von Bismarcka. W odrestaurowanej wozowni funkcjonuje Centrum Edukacji Regionalnej. Miejscem niezwykłym w powiecie słupskim są również Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach prezentujące tradycje i kulturę Słowińców oraz Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, położone na terenie Krainy w Kratę. Obecnie jest to najnowocześniejsza placówka tego typu w Polsce.

Niewątpliwie warto też zwiedzić jeden z najpiękniejszych zabytków w Słupsku – budynek Starostwa Powiatowego w Słupsku. Obiekt wybudowany w 1903 roku na potrzeby ówczesnych władz powiatu usytuowano w pobliżu rzeki Słupi, w jednym z najbardziej uroczych miejsc miasta. Obecnie budynek odrestaurowano i można go podziwiać w całej okazałości, włącznie z wieżą zegarową.