Strona główna Gmina Główczyce Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy z etapem w Główczycach

Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy z etapem w Główczycach

Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy
fot. Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach

10 i 11 lipca pod halą sportową w Główczycach biwakowali uczestnicy jubileuszowego, 60-tego Ogólnopolskiego Wysokokwalifikowanego Rajdu Pieszego PTTK prowadzonego przez Elżbietę i Damiana Rabędę.

Pokonują oni wraz z uczestnikami pochodzącymi z całej Polski trasę z Lęborka do Koszalina, przechodząc również przez piękne tereny gminy Główczyce. Trasa którą przejdą w dniach 6-21 lipca nazywana „Bałtycką” jest jedną z trzech tras realizowanych w tym roku. Uczestnicy rajdu nocują pod namiotami korzystając z gościnności gmin i instytucji, przez które wiedzie szlak.

Wieczorem odbyła się odprawa techniczna przed kolejnym dniem pieszych zmagań. Ważnym wydarzeniem tego spotkania był jubileusz jednej z rajdowiczek, Barbary Wierzbickiej z Krakowa, która właśnie na rajdzie obchodziła swoje 80-te urodziny. Nie zabrakło życzeń, drobnych upominków i hucznego „sto lat” dla jubilatki. Co ciekawe, dla Pani Barbary jest to już 46 rajd pieszy w którym bierze udział.

Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy potocznie zwany w skrócie OWRP to impreza z niemalże 60 – letnią tradycją. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1960 roku na terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej, a udział w nim wzięło 212 turystów. Od tego czasu impreza odbywa się nieprzerwanie co roku na terenie całej Polski.