Strona główna Gmina Słupsk Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina w Swołowie

Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina w Swołowie

Prawie 80 wystawców, w tym stoiska z wyrobami z gęsi, targ produktów regionalnych, jarmark rękodzieła, pokazy kulinarne najlepszych pomorskich restauratorów. Będzie też warzenie piwa rzemieślniczego, występy zespołów folklorystycznych, potańcówka na dechach oraz pokazy jesiennych prac domowych. Tak ciekawie zapowiada się impreza plenerowa w Swołowie, która rozpocznie się 9 listopada 2019 r. i potrwa trzy dni.

Wydarzenie odbywające się już po raz dziesiąty to okazja do kultywowanie i podtrzymywanie pięknych tradycji Pomorza. To też forma nauki historii regionu, a także gwarancja dobrze spędzonego czasu. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich przywiązanych i ciekawych tradycji oraz ceniący dawne obyczaje.

„Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina to impreza”, która co roku przyciąga prawie 10 tys. turystów, osób zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni będą: biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec wiejska potańcówka. Każdy, kto przyjedzie do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych. Będą m.in. gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie np. czernina, brukwianka, kapuśniak.

Wydarzenie to ma upowszechnić tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia św. Marcina. To doskonała okazja do popularyzowania wiedzy na temat prozdrowotnych właściwości produktów z gęsi. To też szansa, aby poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz jarmarku rękodzieła. Będzie prawie 80 wystawców z gęsimi wyrobami tj. koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.

Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne najlepszych restauratorów z Pomorza połączone z degustacją. Odbędzie się też pokaz warzenia piwa lokalnego browaru. Piwowarzy zaprezentują tajniki łączenia gęsiny z rzemieślniczymi piwami. Ponadto, będą pokazy i warsztaty muzealne prezentowane w zabytkowych obiektach skansenu prezentujące dawne zajęcia gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie jak np.: owce, konie, kozy, kaczki czy kury.

Wszystkich, którzy lubią świętować, są przywiązani i ciekawi tradycji, ceniący dawne obyczaje, muzeum zaprasza na pomorską gęsinę do Swołowa. Kultywowanie i podtrzymywanie pięknych tradycji Pomorza, to najlepsza forma nauki historii, historii regionu, a poprzez to również patriotyzmu, a w takim wydaniu, to również gwarancja dobrze spędzonego czasu. Impreza to atrakcyjna alternatywa wspólnego świętowania rocznicy odzyskania niepodległości oraz Świętego Marcina w pięknej pomorskiej wsi Swołowo – stolicy Krainy w Kratę.